Ahojte, rada by som sa Vám predstavila. Volám sa Gabriela, som fyzioterapeutka a budem sa Vám spolu s kamošmi s Happymove prihovárať pomocou článkov zameraných na rôzne témy hlavne čo sa týka cvičeniau detí .
Budem sa vám snažiť popísať, aké sú možnosti cvikov na doma, ktoré zvládne aj rodič s dieťaťom.
Musím však vyzdvihnúť dôležitosť osobnej konzultácie a návštevy lekára či fyzioterapeuta ak máte podozrenie na zdravotný problém u vášho dieťaťa. Žiadny článok nenahradí individuálnu návštevu edukovanéhofyzioterapeuta alebo lekára,predsa každé dieťa je iné a musí sa vždy zohľadniť celkový stav dieťaťa .
Ploché nohy u detí
Ploché nohy (pes planus ) je deformita chodidla , ktorá sa delí na vrodenú ( zle vyvinutý skelet chodidla) alebo získanú ( ochabnutie väziva, prítomné iné diagnózy u dieťaťa napr. Downov syndróm, svalová slabosť, juvenilná reumatoidná artritída a pod .)
Táto diagnóza sa môže definitívne určiť až keď sa vyvinie klenba nohy, presný vek kedy tento stav nastáva sa u viacerých odborníkov rozchádza, jedny popisujú že klenba sa vyvinie do cca 7-8 rokov dieťaťa iní tvrdia, že je to vo veku okolo 2 rokov .
Malé deti (cca do 2 rokov) majú typicky sploštenú pozdĺžnu klenbu na chodidlách z dôvodu prítomného tukového vankúšika na vnútornej hrane chodidla, malé deti mávajú zvýšenú aj fyziologickú rotáciu krčkov stehennej kosti v bedrách smerom dovnútra, čo spôsobuje do určitej miery ohnutie vnútornej hrany chodidla. Tieto fakty môžu byť pre laika mätúce a môže to navodiť dojem že vaše dieťa má ploché nohy .
Nemusíte sa hneď báť, že vaše dieťa má ploché nohy. Ako dieťa rastie klenba chodidla sa napriamuje a môže sa spontánne upraviť. Je však veľmi dôležitá prevencia, aby sa dieťa viedlo správne a pomocou správnych a cielených cvičení sme dosiahli pozitívne výsledky pri budovaní klenby dieťaťa, stability členkov, chodidiel a zároveň tým ovplyvnili celkovú postúru dieťaťa.
Tipy na prevenciu plochých nôh,
- Vhodná obuv: Dbajte na to, aby vaše deti nosili správnu veľkosť topánky. Prsty v topánkach musia mať deti vystreté, topánky musia poskytovať dostatok miesta a mať dobrú podporu klenby.
- Chôdza na boso : po rôznych povrchoch ( nie po tvrdých povrchoch, akými sú betón alebo dlažba ) je výborná na posilnenie svalov chodidla, okrem toho je to príležitosť ako s deťmi pekne pocvičíte formou hry.Nazbierate si gaštany, ploche kamene, využite trávnik , piesok ,fantázií sa medze nekladú, podporíte tým prirodzený vývoj chodidla.
- Cvičenie na chodidlá. Pár rád a cvikov budú nižšie popísané.
- Aktívny životný štýl: Podporujte u svojich detí aktívny životný štýl, ktorý zahŕňa pravidelné cvičenie a fyzickú aktivitu. HappyMove je úžasný príklad toho ako vaše deti pravidelným rôznorodým športom získavajú správne cvičebné návyky , ktoré pomáhajú zlepšiť celkovú postúru dieťaťa.
- Kontrola hmotnosti: zabezpečte aby si vaše deti udržiavali zdravú telesnú hmotnosť, nadváha by mohla viesť k zvýšenému namáhaniu chodidiel.
- Pravidelné vyšetrenia nôh: ako som popisovala na začiatku článku, je veľmi dôležité , aby rodič nezanedbal vyšetrenie u špecialistu, či už je to fyzioterapeut, ortopéd, detský lekár ....
Cvičenie na chodidlá :
Milí rodičia, ak vaše dieťa sa sťažuje na bolesti nôh, bedier, kolien, poprípade má aj iné problémy s držaním tela alebo si vy všimnete že niečo nie je v poriadku, určite navštívte lekára a následne fyzioterapeuta, ktorý vaše dieťa si aj vyšetrí, vysvetlí vám podrobnejšie rehabilitačný program pre vaše dieťa .
Fyzioterapeut by mal vykonať potrebné vyšetrenia, podľa ktorých sa bude ďalej realizovať rehabilitačný program.
Program by mal zahrnovať, strečing na predĺženie stuhnutých svalov na nohe a chodidle, vytvorenie cvikov na posilnenie svalov chodidiel a nôh. Taktiež dôležitou súčasťou je posilnenie brušných a bedrových svalov, môže byť zaradený tréning na koordináciu pohybov, edukácia o rôznych možnostiach pomôcok a taktiež by vám malivedieť poradiť podľa zistených skutočností o vašom dieťati, aký šport je vhodný alebo menej vhodný pre vaše dieťa .
Cviky vo videu sú zrýchlené, treba ich robiť pomaly, vedome.
Je potrebné sa prispôsobiť veku dieťaťa . Čím menšie dieťa, tým viac zapojiť hravosť:) nenútiť dieťa, ale motivovať.
- Stimulácia chodidla za pomoci loptičky
- Striedanie postavenie nohy jedna noha ťahá špičku hore kolená sú vystreté a druha noha zároveň sa ťahá dole
- Krúženie členkov
- Roztiahnutie prstov čo najviac od seba
- Dáme sa do pozície motýlika, snažíme sa loptičku udržať medzi chodidlami a posúvať si ju smerom od prstov k päte
- Nohy máme pokrčené v kolenách a prstami sa posúvame dopredu, ako by sme napodobňovali s prstami pohyb stonožky.
- Loptičku uložíme na oblasť chodila pod prstami a prenášame váhu chodidla na malíčkovú a palcovú oblasť
- Chôdza po hrane chodidla na malíčkovej strane
- Chôdza po špičkách ako baletka
- Chôdza po pätách smerom dopredu a vzad
- Chôdza noha pred nohu smerom dopredu a vzad
- Chodidlo je pevne na zemi a zdvíhame iba oblasť prstov
- Tu nám pomôže rodič, pretláčanie nôh .
- Rotácia trupu z jednej strany na druhú
- V sede s mierene pokrčenými nohami sa presúvame za pomoci vychyľovania sa celej vrchnej časti tela a nôh do jednej strany a potom aj do druhej.
- Sedenie o stenu- Chrbát a ruky držte voľne blízko steny, nohy sú pokrčené do 90°, hlava sa môže opierať. Vydržte pár sekúnd.
Autor : Mgr. Gabriela Krištofová.